Przedszkole Mówiś Słupsk

Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?

Wrzesień to niezwykle trudny okres dla większości maluchów rozpoczynających przygodę z przedszkolem. Strach przed rozłąką z rodzicami i płacz przy porannym rozstaniu to bardzo częste zjawisko, które równie destrukcyjnie wpływa na rodziców zmartwionych losem swoich pociech.

Płacz jest naturalną reakcją i nie należy za niego karać

Pierwsze, o czym należy pamiętać na początku adaptacji przedszkolnej to fakt, że płacz jest całkowicie normalną i zdrową reakcją dziecka. Z tego powodu rodzic nigdy nie powinien krzyczeć na płaczącego malucha ani karać go za okazywanie swoich emocji. Nie do przyjęcia są, zatem teksty „Grzeczne dzieci nie płaczą” lub szantaż „Jeśli będziesz płakać, nie dostaniesz zabawki”.

Takie zachowanie dziecka jest reakcją na nową sytuację, w której się znalazło, a nie próbą wymuszenia czegokolwiek. Pozwólmy zatem przeżywać dziecku te emocje, wspierając je i starając się zrozumieć dziecięce obawy. Należy również pamiętać, że każde dziecko będzie przejawiało inne zachowanie w stosunku do nowego otoczenia i grupy. Jedne śmiało zainicjują zabawę, a inne będą z obawą obserwować z daleka. Takim dzieciom należy dać czas na oswojenie się z sytuacją. Normalne będzie również poczucie silnego zagrożenia, na które dziecko może reagować krzykiem.

Co zrobić, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dziecka?

Pracę nad poczuciem bezpieczeństwa malucha dobrze jest rozpocząć już wcześniej. Ciekawym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie dziecka do przebywania z nowymi osobami, takimi jak dziadkowie, ciocie lub opiekunka. Nie należy zapominać również o rozwijaniu umiejętności nabywania kontaktów z rówieśnikami na placu zabaw.

Nie należy również zatrzymywać dziecka, które chce być samodzielne. Pamiętajmy, że nawet niezdarnie wykonywanie czynności sprawi, że maluch będzie się czuł pewniej w trakcie pierwszych dni adaptacji przedszkolnej. Każdy nowo przyjęty przedszkolak powinien już samodzielnie załatwiać potrzeby fizjologiczne, ubierać i rozbierać się, a także jeść samodzielnie łyżką.

Przedszkole prywatne Słupsk

Jak powinna wyglądać rozmowa z dzieckiem na temat przedszkola?

Podstawową zasadą w trakcie rozmowy z dzieckiem na temat przedszkola jest zakaz okłamywania! Nie powtarzajmy wkoło, że będzie super, a raczej powiedzmy dziecku, jak wygląda dzień w przedszkolu, opowiedzmy o tym, że będzie miało okazję poznać nowych kolegów. Bardzo ważne jest również poinformowanie dziecka, kiedy przyjdziemy je odebrać. Nie oznacza to jednak, że mamy podać konkretną godzinę. Najlepiej jest skojarzyć ten moment z jedzeniem i powiedzieć „po obiadku” czy też „po podwieczorku”. Zawsze należy także dotrzymywać danego dziecku słowa.

Najważniejsze zasady przygotowania malucha do przedszkola

Zasady w trakcie rozmowy na temat przedszkola:
● Nie idealizuj ani nie kłam na temat przedszkola.
● Nie strasz dziecka nauczycielkami lub złymi konsekwencjami jego zachowania w przedszkolu.
● W przypadku, gdy czegoś nie wiesz, nie zmyślaj – powiedz dziecku, że dowiesz się i wtedy wrócicie do tematu.
● Postaraj się nauczyć dziecko samodzielności, tak by umiało się rozebrać i ubrać, samo zjeść i załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.
● Ucz malucha sygnalizować swoje potrzeby głośno i wyraźnie.
● Zadbaj o to, by ubranie do przedszkola był wygodne i łatwe w zdejmowaniu.
● Nigdy nie przedłużaj pożegnania. Najlepszym rozwiązaniem jest przytulenie i danie buziaka, a następnie odprowadzenie dziecka do sali pewnym krokiem i bez okazywania zbędnych emocji.
● Rozmawiaj z dzieckiem o jego potrzebach, obawach i wspieraj je w nowej i trudnej dla niego sytuacji.

Adaptacja to nie krótka chwila, lecz proces

Nie należy zapominać również o tym, że adaptacja to nie krótki moment w życiu dziecka, a złożony proces, który jest sprawą całkowicie indywidualną. Niektóre dzieci nie plączą wcale, inne kilka dni, a jeszcze inne przez miesiąc, a nawet kilka miesięcy. Warto ułatwić dziecku ten proces stopniowo wydłużając czas pobytu w przedszkolu. Nie jest to łatwe, jednak na pewno zdecydowanie korzystniejsze niż wymaganie od dziecka, by już pierwszego dnia zostało w nowym otoczeniu przez 6 lub 8 godzin. W Przedszkolu Mówiś doświadczona kadra zadba o to, by przedszkole stało się dla malucha miejscem bezpiecznym i spokojnym oraz dołoży wszelkich starań, aby pomóc mu zaadaptować się w nowym miejscu.

Prywatne przedszkole Słupsk – skontaktuj się!

1 thought on “Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?”

  1. Dziękuję za cenne rady. Adaptacja w przedszkolu była dla nas trudnym momentem. Naszemu synkowi bardzo trudno było zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Pomoc opiekunek w Mówisiu jest nieoceniona. Wprowadziliśmy wszystkie sugestie, które tutaj w poście też są wymienione. To dla nas kamień z serca, że mały chętnie chodzi do przedszkola.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *